середа, 29 квітня 2020 р.

Створення образа через ескіз костюма


План-конспект
Урок №__27, 28___                      Клас:           7                   Дата_________

Тема уроку: " Створення образа через ескіз костюма." у техніці графіка.
Мета уроку:
Навчальна: Ознайомити учнів з поняттями трансформація і моделювання,                                зорові ілюзії.
Розвивальна: розвивати творчі здібності, увагу, застосовувати теоретичні знання на практиці.
Виховна: прищеплювати повагу до традицій, застосовувати теоретичні знання на практиці; дотримуватися правил етикету, прийнятих в суспільстві.

Тип уроку: Комбінований.

Вид уроку: Вивчення нового матеріалу.

Наочність та  обладнання уроку: презентація, відео, приклади дитячих робіт.

Ключові терміни: Костюм, одяг, моделювання, трансформація.

Методи і засоби роботи: Відео, практична робота, метод колективної оцінки знань та вмінь.

Матеріали та інструменти для учнів: Фломастери, гелеві ручки, кольорові олівці.

Час уроку: 45 хв.


Хід уроку

1.Організаційний момент (1 хв.)
Готовність учнів і матеріалів до уроку.
2. Актуалізація опорних знань (2 хв.)
Перш ніж почати нашу роботу
Хто може сказати, для чого потрібний одяг?


3.Вивчення  нового матеріалу (10 хв.)
     На зорі людства, для захисту від холоду, створювався перший одяг, який складався з пов'язок на стегнах  і шкур убитих тварин. До костюму древніх додавали татуювання, таким чином вони намагались захистити себе від хвороб і злих духів.


     Згодом візерунки татуювань наносились на тканину. Наприклад різноколірний картатий візерунок татуювання древніх кельтів став національним візерунком шотландської спідниці для чоловіків - кілт.


  Поняття "одяг" і "костюм" мають відмінність.


Одяг - штучний покрив тіла людини, що захищає його від зовнішніх дій природу, а також прояв індивідуальності людини, епохи.


Костюм - єдиний, образно вирішений ансамбль предметів одягу, взуття, аксесуарів, зачіски, гриму.
   



  Моделювання - творчий процес створення зразка або ескізу майбутнього виробу. З латинської мови "моделювання" переводиться як "зразок". Моделювання це творчий процес створення нових моделей одягу. Розрізняють два види моделювання - художнє і технічне. 
   


  Художнім(творчим) моделюванням займаються художники - модельєри, дизайнери будинків моделей. Вони створюють колекції моделей, враховуючи напрям моди, призначення моделі, з якої тканини виготовлятиметься, вид художньої обробки, колірне рішення моделі, фурнітуру, аксесуари. Джерелом творчості модельєра служить, народна художня творчість, декоративне мистецтво. 
  



 Технічне моделювання - створення моделей одягу по ескізах, малюнках, фотографіям з журналів мод за допомогою базових лекал. Технічним моделюванням займаються інженери - конструктори.
Хто знає хто такий дизайнер?
Дизайнер - фахівець, здатний самостійно спроектувати і виготовити виріб без участі інших фахівців, оскільки володіє усіма необхідними навичками.
Назвіть три основні стилі в одязі(діловий, спортивний, романтичний).
Дивіться, ця колекція розроблена художником - модельєром. Цю колекцію створили, враховуючи напрями моди 2012 року для ділового стилю одягу. Джерелом творчості є квіти (тюльпан).













    

   

    Поняття "трансформація" - від латів. перетворення, видозміна. Трансформація - ця оборотна зміна. Початковою трансформацією може бути виріб одягу одного виду, а новою трансформацією - виріб одягу іншого виду. При перетворенні одягу в предмет або річ, зазвичай, використовують термін трансформація.

     Трансформація визначається динамікою руху, перетворень або змін. Здійснюється таким чином: перетворення однієї форми на іншу; трансформація деталей усередині однієї форми.

Подивимося на ці малюнки



Назва цієї колекції "Нічний Париж". Джерелом натхнення є Ейфелева вежа(нічна) . Тут ми можемо побачити трансформацію предмета(архітектура) в річ, тобто одяг. Дизайнер узяв за основу ось цю частину архітектури і трансформував у більш жіночний силует, на тканині передав спрощене переплетіння вежі. Добавив аксесуар у вигляді фірмового берета. Колірна гамма жовто -  чорна, що нагадує нічне мерехтіння Ейфелевої вежі.
Хто може назвати українських дизайнерів одягу?
Лілія Пустовит, Вікторія Гресь, Ганна Бублик, Ірина Коровай, Андре Тан, Оксана Караванська, Олексій Залевский, і т. д.
4. Практична діяльність учнів (25хв.)
     Давайте сьогодні перетворимося на модельєрів і розробимо свою колекцію що складається мінімум з трьох варіантів. Ось є варіанти квітів, виберіть один із запропонованих,  це буде вашим джерелом натхнення. Ви можете використати форму, колір, візерунок і т. д. для вашої колекції.



Так, якщо у вас немає питань, приступаємо до нашої роботи.
Учні починають роботу, учитель допомагає і відповідає на питання.
5.Підсумок  уроку ( 5хв.)
Учитель підводить підсумки. Аналізує роботи. Учні оцінюють разом з учителем свої роботи і товаришів. Оцінювання робіт.
6. Домашнє завдання (2хв.)
Подивитесь документальний фільм ANDRE TAN. Робіть начерки.

скачать план-конспект, скачать презентацию

середа, 22 квітня 2020 р.

Електронна музика та інструменти


План-конспект
Клас:   7
Тема уроку: Електронна музика та інструменти.


Мета уроку: Ознайомити з електронною музикою, електроінструментами  та   історією їх створення, знаходити  відмінності   між  електронними і звичайними інструментами,   розглянути   особливості електронної музики.

Навчальна: розпізнавати на слух звучання електронних  інструментів

Розвивальна: Розвивати вміння учнів уважно слухати музику, яку виконують електронні інструменти, та розвивати вміння розпізнавати за зовнішнім   виглядом   та   на   слух електронні інструменти.

Виховна: Виховувати ціннісне ставлення до електронної музики, інтерес до історії створення електронних інструментів.





1.Організаційний момент (1 хв.)
Готовність учнів до уроку.

2. Актуалізація опорних знань (2 хв.)
Що ви знаете про електронну музику та її виникнення? Назовіть відомі вам електронні музичні інструменти.

3.Вивчення  нового матеріалу (15 хв.)
Сьогодні, поряд із народною і класичною музикою, найчастіше у програмах радіо і телебачення, у кінофільмах і комп’ютерних іграх лунає сучасна музика створена в сучасний спосіб – за допомогою електронних інструментів та класичних інструментів осучаснених новітніми технологіями. І це не дивно, адже в епоху розвитку електронних технологій змінюється палітра музичного мистецтва. З розвитком електроніки виникають нові можливості для композиторів і виконавців. Зароджується новий напрям мистецтва — електронна музика.
Відтак визначаємо, що електронна музика це музика, створена з використанням електронних музичних інструментів і технологій.

Але до електронної музики була музика «конкретна»
Що ж таке конкретна музика — це сукупність викривлених (перекручених) природних шумів, для якої характерна відсутність мелодії. Ідеться про такі шуми як плескіт морських хвиль, шелестіння листя, спів пташок, завивання вітру, стукіт крапель дощу, а також звуки молотів, поїздів, машин тощо.
Засновником, теоретиком і творцем конкретної музики був П'єр Шеффер — інженер, спеціаліст з електроніки та радіотехніки.
У 1948 р. П’єр Шеффер створював чимало шумових дослідів. Саме вони згодом стали основою конкретної музики, яка в подальшому вплинула па розвиток електронної музики.
Як визначив, ще у 1950 році, композитор і теоретик Кельнської студії, Герберт Аймерт -  принцип і мета власне електронної музики «...полягає у створенні виключно засобами електрики тонів і звуків у механічній їх реалізації, при якій виключається виконавець». Але мені здається, що він прав лише частково, бо навіть за такою музикою стоїть конкретний виконавець.
Проте, що більше людей прилучалося до створення нової музики, то більше з'являлося думок про шляхи її розвитку. Адже композитори дійсно знаходили в барвах електронного звуку дещо більше, ніж технічний курйоз.
«Електронна музика починається там, де кінчається музика інструментальна» - Г. Аймерт

Дехто, в тому числі П’єр  Шеффер, продовжив експерименти в напрямку деформації звуку та разом з іншими прагнув до створення певного композиційного порядку.
У 1951 році у Кельні з'явилась нова дослідницька лабораторія — студія електронної музики. Тут, під керівництвом композитора й теоретика Герберта Аймерта, утворилася група щирих її прихильників: винахідник Оскар Зала, інженер Фріц Енкель та композитор Карлхайнц Штокгаузен у якого вчився, та з яким співпрацював відомий композитор та новатор Жан-Мішель Жарр.



З часом ці напрямки в музиці — конкретна та електронна — взагалі злилися: у сучасних творах можна спостерігати звуки обох типів та їх взаємодію. Приблизно ж тоді студія електронної музики з'являється у США — в Нью-Йорку. Продовжувачі школи конкретної музики Олександр Люенінг та Володимир Усачевський, а також Роджер Сешенз і Мілтон Беббіт, що приєдналися до них, оперували виключно конструюванням тембрів на синтезаторі RСА, який працював на перфокартах. 




Їх починання, методи роботи з новим звуковим матеріалом стали широковідомі й набрали популярності. Трохи пізніше, в середині 50-х років, студії електронної музики виникли в Італії, Японії, Бельгії.
Найвідомішою роботою в даному стилі є «Електронна поема» Едгара Вареза, яка вперше прозвучала на відкритті Брюссельської всесвітньої виставки у 1958 р. і згодом стала її гімном.
 Конкретна музика різнобічно вплинула на формування великої кількості стилів електронної музики, однак найвизначніше її досягнення полягає в тому, що вона є «пращуром» академічної електронної музики. Зважаючи на складність роботи з обладнанням того часу, електронна музика не отримала в даний період широкого поширення. Однак у 90-х pp. ХХ сторіччя відбулося повторне відродження електронної музики. Для її виконання використовували вже електромеханічні музичні інструменти, наприклад:

Лазерна арфа  - електронний музичний інструмент, що являє собою кілька лазерних пучків, які потрібно перекривати, за аналогією зі щипками струн звичайної арфи. Для уникнення травм при грі на інструменті використовувалися спеціальні окуляри та рукавиці. В основному інструмент використовується під час концертів. На лазерних арфах грають Б. Зайнер,
Ж. Жарр, К. Ліфанте, С. Памарт та інші.

Синтезатор  - електронний пристрій, який синтезує звук за допомогою одного чи кількох електричних генераторів коливань різноманітної форми

Вокодер (англ. vocoder)  -  інструмент (немузичний), призначений для аналізу та синтезу звуків та мовлення. Вперше вокодер був використаний гуртом «Kraftwerk» у 1974 році. Пізніше його широко застосовували у своїй творчості «Pink Floyd», Ж. Жарр та інші музиканти.

Терменвoкс  -  музичний інструмент, головною частиною якого є два
високочастотних коливальних контури, налаштовані на спільну частоту.
Виконавець керує роботою терменвокса, змінюючи положення долонь навколо антен інструмента.

Також є класичні інструменти, що змінились під впливом електротехнічного прогресу, наприклад: Електрогітара, Електроскрипка, які перетворюють коливання металевих струн в магнітному полі звукоприймача в електричний сигнал.

Взагалі, електронні музичні інструменти  - тип електромузичних інструментів, будова яких ґрунтується на використанні електронних схем, що генерують змінний струм певної частоти і форми, що відповідає певній висоті і тембру звуку.

Усі ці інструменти та можливості стали доступні не лише професійним студіям звукозапису, а й широкому загалу. Тому електронна музика, яка раніше розвивалася переважно композиторами академічного напряму, стала частиною поп-культури. В електронній музиці особливу роль відіграють темброві і фактурні барви, колористичні ефекти, які виникають завдяки експериментуванню з різним звучаннями.
На фоні винаходу нових звучань періодично змінювались жанри музики. 1990 роки запам’ятались евроденсом

2000 це епоха трансу та хаус-музики

2010 роки – розквіт дабстепу та трап музики,

а в теперішній час йде перехідний період де поп музика почала використовувати популярність EDM та усі можливості електронної музики.

4. Практична діяльність учнів (20хв.)
Сприйняття музичних творів.
Space - Magic fly
Jane-Michel Jarre - Popcorn
Gigi D'Agostino - Bla Bla Bla

Проаналізуй ці твори за таким планом:
1. Які характерні особливості електронної музики було відчутно у творах?
2. Яка кількість музичних інструментів звучала в кожній композиції?
3. Яке враження на тебе справила музика? Розкажи про свої відчуття.

5. Підсумок  уроку ( 5хв.)
Учитель підводить підсумки.
Що ви знаєте про електронну музику і її виникнення?
Розкажіть про свої враження від уроку.

6. Домашнє завдання (2хв.)
Опишіть  можливості  синтезатора  як  музичного  інструменту нового покоління.

7. Відеоурок

посилання на презентцію, посилання на план-конспект

середа, 15 квітня 2020 р.

Анімація «Шкільними стежками»



План-конспект
Клас:   6
Тема уроку: Анімація «Шкільними стежками».

Мета уроку:
Навчальна: сформувати уявлення про анімацію як один із видів графіки. Розвивальна:  розвивати творчі здібності, уважність, застосовувати знання на практиці.
Виховна: Виховувати ціннісне ставлення до мистецтва і його творів.

Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: вивчення нового матеріалу.

Наочність та  обладнання уроку: презентація, відео.

Ключові терміни: художник – аніматор, мультиплікація, лялькова анімація, силуетна анімація, комп’ютерна.  

Методи і засоби роботи: відео презентація, практична робота.

Матеріали та інструменти для учнів: папір, фломастери, гелеві ручки, кольорові олівці.
Час уроку: 45 хв.
Хід уроку

1.Організаційний момент (1 хв.)
Готовність учнів до уроку.

2. Актуалізація опорних знань (2 хв.)
Перш ніж почати роботу
Хто може сказати, що таке анімація?

3.Вивчення  нового матеріалу (10 хв.)
XX ст. – це час бурхливого розвитку науки і техніки. Людина підкорила небо за допомогою літака та ракети. Усе більшого поширення набула комп’ютерна техніка. З винаходом у 1906 році кінокамери з’явився новий вид мистецтва – анімація. Вона побудована ось на якому принципі. На сітчатці ока фіксується на якусь мить сприйнята картина. А якщо ці картини швидко змінюють одна одну, стається диво – об’єкти оживають, рухаються.
Перший мультиплікаційний фільм був створений у США Джеймсом Стюартом Блектоном і мав назву «Комічні фази смішних облич».

А перший анімаційний мультфільм французького аніматора Еміля Коля був відзнят у 1908.

В Україні з'явилися у 1927 році у центральній мультиплікаційній майстерні в Одесі: В. Левандоський поставив «Казку про солом'яного бичка». Основою стала українська казка про солом'яного бичка, а сама стрічка була знята за допомогою шарнірних маріонеток. Мультфільм не зберігся, окрім деяких кадрів, надрукованих у тогочасних журналах.


Отже, створюючи анімаційний фільм, художник аніматор виготовляє сталі(статичні) графічні зображення на площині – за допомогою силуетів, наклейок, вирізів із газет, журналів, ілюстрацій тощо; або ж об’ємні зображення за допомогою ляльок, лазера. Зображення фіксується на кіноплівці. Для того щоб передати рух у звуковій анімації, художник повинен виконати 24 малюнки (кадри), а в німій – 16 малюнків, які глядач має побачити на екрані протягом однієї секунди. Залежно від засобів. За допомогою яких створюється фільм, анімація поділяється на таки типи:
Мультиплікаційний – за допомогою графічних малюнків на площині. 

Лялькова анімація – за допомогою ляльок.

Силуетна анімація – за допомогою силуетних зображень – ілюстрацій, вирізок газет, журналів тощо.

Комп’ютерна анімація – за допомогою комп’ютерної техніки.

Улюбленцями вже кількох поколінь стали мультиплікаційні герої наприклад: Білосніжка й семеро гномів, Мікі Маус, Піноккіо, Том і Джері, Вовк і Заєць, кіт Леопольд, Віні – Пух, Козаки та багато інших.
          А які ваші улюблені герої анімаційних фільмів? (відповідь учнів).
     Отже, для створення анімаційних фільмів авторський колектив докладає багато зусиль. Над ними працюють письменники, оператори, художники – графіки, ляльководи, автори, композитори тощо. Після написання сценарію фільму, над яким працювали письменники, до роботи готуються фахівці зі створення зображення – художники, майстри з виготовлення ляльок, ляльководи, оператори. Виконавши велетенський обсяг робіт, авторський колектив отримує головний фільм, але він ще не озвучений. Тоді за справу беруться актори, звукооператори, які озвучують фільм за допомогою голосу та шумових ефектів. Композитори й музиканти створюють пісні та мелодії. Відтак ми з вами, дивлячись анімаційні фільми, сприймаємо і зображення і звук.

4. Практична діяльність учнів (25хв.)
Сьогодні вам пропонується випробувати свої сили в ролі художника – графіка, який створює анімацію. У вашому шкільному житті траплялися різноманітні кумедні ситуації. Отже, створіть малюнок на один із сюжетів шкільного життя.
Кращих результатів можна  досягти, якщо виконувати навчальне завдання в такій послідовності: розробити сюжет, визначитись із головними героями,  розробити графічні образи персонажів, виконати графічні малюнки в сюжетному розвитку.

5.Підсумок  уроку ( 5хв.)
Учитель підводить підсумки. Аналізує роботи. Учні оцінюють разом з учителем свої роботи і товаришів. Оцінювання робіт.

6. Домашнє завдання (2хв.)
Слідкувати за новими стилями образотворчого мистецтва. Робити замальовки.

Відеоурок

скачать план-конспект, скачать презентацию